York & District Ladies Squash League

Presentation Evening Wednesday 11th May @ Dunnington Squash Club

AGM Monday 6th June @ Wigginton Squash Club

YDLSL News Letter 2015

 

 

 

 

Home

 

Constitution

 

Teams

To be found on Result Zone

 

Honours Boards

 

Competitions

 

York & District Rules

 

Squash Rules

 

Affiliated Clubs

 

News

 

Gallery

 

2015 York and District Ladies Handicap Tournament

At David Lloyd (15 – 20 Nov)

 

 

 

 Firstly, thank you for all entering the Handicap.  With 16 entries, 2 withdrawals at last minute but 2 reserve ladies made it back up to 16, thank you.

 

It's be an eventful week, seeing some good squash in total 20 matches played with 2 withdrawals.  Out of the matches 9 came between 1 and 15 in the end result.  Some quite wide handicaps, due to alot of new comers who turned out to be stronger players, but the Final couldn't of been closer by 1 point.

 

The Handicap winner is Deborah Harvey who just pipped the match playing Caitlin Burns by 1 point.  It was an exciting, tense at times match to watch, with Caitlin having a 15 point start and leading the match until literally the last minute, Deborah just took the match by 30 - 29, which couldn't of been closer.  Thank you both for such a brilliant final match.

 

That concludes the Handicap 15.  Please see attached the Final results.

 

Many thanks to everyone who took part, playing, marking or spectating.

 

Results of the competition below

 

 

Sunday 15 (Miranda, Anne) FIRST ROUND

Approx time

Court 1

6.40

Caitlin Burns (30)   66

Liz Stacey (30)        25

 

 

Monday 16 (Anne, Sue, Sarah B.) FIRST ROUND

Approx time

Court 1

Court 2

6.30

Foo Angelina (0)          88

Zoe Blanks (0)              26

Jeanne Cuenod (15)    32

Georgina O’Connor (0)  31

7.00

Helen Marsden ( 60)   37

Jayne Hardisty (10)     26  

Denise Saunders (25)     25

Deborah Harvey (45)      42

7.30

Micky Richmond (50)  36

Max Rowntree (5)        26

Clare Morrison (25)        48

Susan McColl (0)              21

8.00

Lynn Bowes (10)  Not Played

Jackie Sedgwick (40)

Player as Sunday’s match

 

 

 

Tuesday 17 (Miranda, Sue, Anne from 7.20) QUARTER-FINAL

Approx time

Court 1 (Main)

Court 2 (Plate)

6.30

 Foo Angelina  (0)

 Jeanne Cuenod (15) Withdrew

 

Denise Saunders (25)  33

Jayne Hardisty  (10)     49

 

7.00

Jackie Sedgwick (40)   22

Caitlin Burns (30)      59

 

Georgina 0’Connor (0) 72

Zoe Blanks  (0)               28

7.30

Micky Richmond (50)  40

Clare Morris (25)          35

 

Max Rowntree (5)         59

Susan McColl  (0)           32

8.00

Helen Marsden (60)    29

Deborah Harvey ( 45) 47

 

Liz Stacey (30)                54

Lynn Bowes (10)            41

 

 

NO PLAY WEDNESDAY

 

 

 

Thursday 19(Anne, Miranda) SEMI-FINAL                                

Approx time

Court 1 (Main)

Court 2 (Plate)

7.00

Foo Angelina    (0)  19

Caitlin Burns  (30)  31

 

Jayne Hardisty (10)  66

Liz Stacey          (30)  55

7.30

Micky Richmond (50)  48

Deborah Harvey  (45)  55

 

Max Rowntree          (5)  22

Georgina  O’Connor (0)  67

 

 

 

 

Friday 20 (Miranda, Anne, Sue) THE FINAL

Approx time

Court 1

12.30

Plate    Jayne Hardisty (10)             32

 

            Georgina O’Connor (0)        64

7.00

Main    Caitlin Burns   (30)             29

             

             Deborah Harvey ( 45)         30